DNA opnieuw compleet na toelating van Johnny Kasdjo
“Zonder het vertrouwen van de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP), de kans die zij mij hebben gegeven en de mensen die op mij hebben gestemd, had ik hier vandaag niet gestaan. U die heeft geloofd in mijn verhaal, in mijn aanpak en in mijn woorden. Dat is een verantwoordelijkheid die ik elke dag met mij meedraag. Ik zal dat vertrouwen niet beschamen.” Met die woorden sprak Johnny Kasdjo zijn dankbaarheid uit, nadat hij op donderdag 14 mei 2026 officieel werd beëdigd en toegelaten als lid van De Nationale Assemblée (DNA).
Kasdjo (59) werd tijdens een openbare vergadering van het parlement beëdigd, nadat zijn geloofsbrieven waren onderzocht en goedbevonden. Hij neemt zitting in DNA op de plaats van het wijlen parlementslid Chandrikapersad Santokhi.
In zijn eerste toespraak als parlementariër benadrukte Kasdjo dat hij niet naar het parlement is gekomen met grote beloften, maar met de wil om te luisteren naar de samenleving en verantwoordelijkheid af te leggen. “Het volk kijkt naar ons. Het volk rekent op ons,” hield hij het parlement voor. Daarbij wees hij op de uitdagingen waarmee jongeren, werkenden, ouderen en ondernemers dagelijks geconfronteerd worden.
Verder gaf het nieuw toegelaten lid aan dat beleid volgens hem moet aansluiten op de realiteit van de gewone Surinamer. Volgens Kasdjo kan beleid niet los worden gezien van de mensen die dagelijks de gevolgen daarvan ervaren. “Beleid maken zonder de mensen te kennen is bouwen op drijfzand,” stelde hij.
DNA-voorzitter dr. h.c. ir. Michael A. Adhin heette lid Kasdjo namens DNA welkom in “dit huis van het volk” en benadrukte dat een zetel in het parlement zowel een voorrecht als een verantwoordelijkheid is. De voorzitter wees erop dat met het afleggen van de belofte, overeenkomstig artikel 65 van de Grondwet, het nieuw toegelaten lid zich heeft verbonden aan de Grondwet en aan het belang van het gehele Surinaamse volk. Tevens onderstreepte Adhin dat respect binnen het parlement altijd centraal moet blijven staan, ook wanneer men van mening verschilt. “Wij mogen verschillen van mening, maar wij delen één opdracht: dit land verder brengen, voor deze generatie en de volgende,” aldus de voorzitter.
Namens de verschillende fracties in het parlement werden de gebruikelijke felicitaties uitgesproken. De fracties spraken de wens uit voor een constructieve samenwerking, waarbij de gezamenlijke inzet voor land en volk centraal staat. Ook werd benadrukt dat elke versterking van het parlement bijdraagt aan de representatie van de democratische wil van het volk.
Namens de regering sprak vicepresident Gregory Rusland zijn felicitaties uit aan het nieuw toegetreden lid. Daarbij stond hij stil bij het verlies van het wijlen parlementslid Chandrikapersad Santokhi, maar benadrukte hij tegelijkertijd het belang van de voortgang van staatszaken en een parlement op volle sterkte.
Volgens Rusland wacht Kasdjo een grote verantwoordelijkheid als lid van DNA. Hij hield het nieuw toegelaten lid voor dat hij als parlementariër niet slechts één district vertegenwoordigt, maar het gehele Surinaamse volk. Daarbij verwees de vicepresident naar het landelijk evenredigheidssysteem, waarbij volksvertegenwoordigers verantwoordelijkheid dragen voor vraagstukken die het hele land aangaan.
Verder wees Rusland op het belang van een goed samenspel tussen regering en parlement. Volgens hem heeft DNA niet alleen de taak om samen met de regering te werken aan wetgeving, maar ook om het regeringsbeleid te controleren. De vicepresident sprak de verwachting uit dat Kasdjo zich op zakelijke en objectieve wijze zal inzetten binnen het parlementaire werk en feliciteerde hem namens de regering met zijn toelating tot De Nationale Assemblée.
Met de toelating van lid Johnny Kasdjo is DNA wederom compleet en telt het hoogste college van Staat 51 volksvertegenwoordigers.
📝: EF
📸: PM